Įstaigos emblema

2024 m. gegužės mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Bal    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Lankytojai
Šiuo metu: 1
Iš viso: 699802

Vaikų fizinei ir psichinei sveikatai labai svarbus reguliarus fizinis aktyvumas. Nustatyta, kad išugdytas įprotis aktyviai judėti vaikystėje, gali išlikti ir suaugus. Neabejojama, kad mažų vaikų fizinė sveikata susijusi su šeimos genetiniu polinkiu sirgti tam tikromis ligomis, tačiau taip pat reikšmingai siejasi ir su išorinių veiksnių poveikiu, kurie tampa paveldimais faktoriais. Vaikai daug laiko praleidžia sėdėdami ir žiūrėdami televizijos laidas, vaizdo juostas, žaisdami kompiuterinius žaidimus. Vaikai mažai sportuoja, nedaro mankštos, nenori eiti pasivaikščioti į lauką ar aktyviai žaisti. Tačiau sveiko vaiko raidai yra būtinas pakankamas fizinis aktyvumas, kuris yra vienas iš svarbiausių lėtinių neinfekcinių ligų ir nutukimo profilaktikos veiksnių ir geresnės gyvenimo kokybės pagrindas. Be to, Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai (2017 m.) rodo, kad trečdalis ikimokyklinio amžiaus vaikų prie įvairių įjungtų ekranų laisvadieniais būna daugiau nei dvi valandas, o buvimo prie ekranų trukmė neigiamai susijusi su vaikų fizine ir psichikos sveikata. Šiuo metu jau gana daug atliekamų tyrimų atskleidžia, kad dėl šiuolaikinių technologijų vis mažesni vaikai ir vis daugiau laiko skiria vadinamajai sėdimajai veiklai, kuri, deja, gali pakeisti svarbias vaiko raidą įtakojančias, aktyvias veiklas. Būtent su IT naudojimu labai ankstyvame amžiuje siejamas ir didėjantis skaičius vaikų, turinčių elgesio sutrikimų, ypač dėmesio ir aktyvumo. Įvairių šalių tyrimų duomenimis, emocinių ir elgesio sunkumų turinčių ikimokyklinio amžiaus vaikų dalis siekia nuo 5 iki 20 proc. ir nuolat auga. Psichikos sveikatos problemos taip pat siejamos su šeimos krizėmis (emociškai traumuojantys įvykiai, tėvų skyrybos ar nepilna šeima; ilgalaikis tėvų, ypač motinų, patiriamas stresas).

Rugsėjo 28–29 d. Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“, Linkaučių bei Žibartonių skyrių vaikai mokėsi stiprinti fizinę sveikatą. Jie dalyvavo netradicinėje, aktyvioje veikloje „Mankšta su kėdute“. Tai mankšta, skirta stiprinti kūno raumenis, gerinti koordinacijai. Fiziniai pratimai pagerina širdies veiklą, virškinimą, nuotaiką, sustiprina kaulus, sumažina, nerimą, stresą, pagerina miegą ir padeda išlaikyti sveikus sąnarius. Reguliari mankšta gali daryti tikrus stebuklus ne tik fizinei, bet ir emocinei būsenai.

Spalio 6 d. buvo paminėta psichikos sveikatos diena. Vaikai dalyvavo praktiniame užsiėmime „Visi mano jausmai svarbūs“. Atlikdami užduotis, vaikai mokėsi susikaupti, įvardinti savo emocijas, išmoko nusiraminimo pratimą.

Norėdami pakeisti visuomenės požiūrį į sveikatą, pirmiausia nuo pat ankstyvos vaikystės turime mokyti vaikus rūpintis sveikata, ugdyti sveiką gyvenimo būdą, formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius, pratinti juos kasdien užsiimti fizine veikla, išmokti susidraugauti su emocijomis. Tai padės jiems užaugti fiziškai ir psichiškai sveikomis, darniomis asmenybėmis.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė