Įstaigos emblema

2024 m. gegužės mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Bal    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Lankytojai
Šiuo metu: 1
Iš viso: 694326

Norint jaustis sveikai ir energingai – svarbiausia organizmui užtikrinti kuo įvairesnį maistą. Įvairaus maisto vartojimas padeda palaikyti subalansuotos mitybos principus, papildo organizmą vitaminais bei mineralais. Vienas svarbiausių ir organizmui itin reikalingų produktų – grūdinės kultūros, įsitaisiusios mitybos piramidės apačioje. Grūdinės kultūros produktai, tokie kaip duona, kruopos, makaronai yra ypač reikalingi sveikatai. Kad organizmą aprūpintume reikiamomis medžiagomis, grūdinės kilmės maistą reikėtų vartoti bent kelis kartus per dieną. Patariama rinktis viso grūdo produktus, nes juose yra daugiau skaidulinių medžiagų, mineralų bei vitaminų. Viso grūdo produktai užtikrina sotumo jausmą, lėtesnį energijos įsisavinimą ir sklandesnę žarnyno veiklą nei perdirbti. Tokio tipo produktuose gausu baltymų, ląstelienos, B grupės vitaminų, antioksidantų. Juose randama ir tokių mikroelementų, kaip geležis, cinkas, varis ir magnis. Viso grūdo produktų įtraukimas į kasdienį racioną gali sumažinti širdies ligų, diabeto, nutukimo ir kai kurių vėžio formų riziką. Pilno grūdo produktų vartojimas taip pat gali pagerinti žarnyno sveikatą bei virškinimą. Ne visi produktai pagaminti iš grūdų gali būti sveiki, todėl renkantis juos svarbu perskaityti etiketę ir pasirinkti produktus pagal skaidulų bei cukraus kiekį. Kuo mažiau cukraus, tuo produktas naudingesnis sveikatai. Pavyzdžiui, avižų dribsniuose dalis grūdo gemalo ir luobelės yra išlikusi, todėl šią košę valgyti sveika ir ji padeda mažinti cholesterolį. Tad pusryčiams ši košė – puikus pasirinkimas.

Milijonai žmonių visame pasaulyje valgo duoną, tačiau ne visi suvokia, kokią naudą šis kasdienis produktas teikia jų organizmui.  Duona – puikus angliavandenių šaltinis, o angliavandeniai – svarbiausias energijos šaltinis. Iš jų gaunama energija turėtų sudaryti daugiau nei pusę visos paros energijos (kalorijų). Be to, duona – vertingas vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Daugiausia joje yra B grupės vitaminų. Šiame produkte yra nemažai kalio, natrio, chloro, fosforo. Duonoje esančias maistines medžiagas lengvai pasisavina organizmas. Mitybos specialistai rekomenduoja rinktis duoną, pagamintą iš rupių miltų (dar vadinamų „viso grūdo“, „pilno grūdo“ ar „visų grūdo dalių“) ar su sveikais grūdais.

Balandžio 8 dieną Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuras Krekenavos lopšelio-darželio „Sigutė“ vaikams suorganizavo edukaciją „Mano kepaliukas“. Vaikučiai ir auklėtojos susipažino su kepyklos vadove Rasa, kuri vadovaujasi sena patarle: kas nedirba, tas nevalgo. Ji papasakojo, kokio skonio miltai, kaip kvepia rauginta tešla, kodėl duona tokia gardi ir kodėl ji turėtų kasdien būti ant mūsų stalo. Vaikai pasitelkę regos, uoslės, skonio, lytėjimo pojūčius tyrinėjo ir aiškinosi duonai iškepti reikalingus produktus, gamino svajonių kepaliuką, dėjo juos į kepimo indus ir stebėjo, kaip krosnelėje kepa duonelė. O kad laikas neprailgtų, kol kepaliukai kepė, vaikai klausėsi pasakojimo apie nenuoramą Pilkišių, kuris mokėsi gaminti duoną, draugauti ir dalintis. Vaikai džiaugėsi savo pagamintomis duonelėmis.

                                   Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Džiugelytė